/Balandžio 7-oji – Pasaulinė sveikatos diena: PSO dėmesys klimato kaitai
Pasaulinė sveikatos diena

Balandžio 7-oji – Pasaulinė sveikatos diena: PSO dėmesys klimato kaitai

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) iniciatyva nuo 1950 m. balandžio 7-oji yra minima kaip Pasaulinė sveikatos diena. 

Pažymint šią dieną siekiama atkreipti dėmesį į tam tikras su sveikata susijusias temas, pabrėžiant PSO prioritetines sritis.

Sveikata yra visų mūsų gerovės pagrindas ir labai svarbu prisiminti, kad „sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalios nebuvimas.“

Ligų prevencija, domėjimasis  savo sveikatos stiprinimu ir išsaugojimu, o susirgus – kuo geresnis įsigilinimas į savo ligą ir galimybes sveikti, sveikatai palanki gyvensena, visavertė mityba, aktyvus gyvenimo būdas – esminiai sveikatos išlaikymo elementai.

Todėl visus žmones kviečiame nepamiršti savęs, rūpintis savo ir artimųjų sveikata, būti dėmesingiems savo sveikatos pokyčiams.

Asociacija AUŠVIS vienija sergančiuosius ir jų artimuosius bei gydytojus ir remėjus tam, kad kelias su reta liga būtų kuo lengvesnis.

Kitas tikslas – savalaikis retų hipofizės ligų diagnozavimas, geriausias gydymas ir tolesnė gyvenimo kokybė. Tam užtikrinti labai svarbi informacijos sklaida apie retas hipofizės ligas.

PSO iniciatyva šią dieną pasaulyje skatinama fizinė, psichinė ir emocinė gerovė. Kiekvienais metais ši diena skiriama vis kitai aktualiai sveikatos temai. 2022 m. šūkis – „Mūsų planeta, mūsų sveikata“.

Pandemijos įkarštyje, esant užterštai planetai ir daugėjant susirgimų vėžiu, astma, širdies ir kraujagyslių ligomis, 2022 m. PSO žada sutelkti dėmesį į neatidėliotinus veiksmus, kurių reikia norint išlaikyti žmonių ir planetos sveikatą ir skatinti judėjimą, orientuotą į visuomenės gerovę.

PSO apskaičiavo, kad daugiau nei 13 milijonų mirčių visame pasaulyje kasmet įvyksta dėl aplinkos priežasčių, kurių būtų galima išvengti. Tai apima klimato krizę, kuri yra viena didžiausių grėsmių sveikatai. PSO klimato krizę įvardija kaip sveikatos krizę.

Politiniai, socialiniai ir komerciniai sprendimai skatina klimato ir sveikatos krizę. Daugiau nei 90 % žmonių kvėpuoja užterštu oru, kuris atsiranda deginant iškastinį kurą. Tęsiantis klimato kaitai pasaulis mato, kad uodai ligas platina toliau ir greičiau nei bet kada anksčiau. Plastiko tarša aptinkama giliausiuose mūsų vandenynų dugnuose, aukščiausiuose kalnuose ir jau pateko į mūsų mitybą. Pramonė, gaminanti apdorotą, nesveiką maistą ir gėrimus, skatina nutukimo bangą, didina susirgimų vėžiu ir širdies ligomis skaičių, kartu prisideda ir prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų išsiskyrimo.

 

Prie sveikesnės planetos galime prisidėti kiekvienas. Tereikia pradėti nuo savęs – tinkamai rūpintis savo fizine ir emocine sveikata bei nepamiršti puoselėti mus supančią aplinką.